WhatsApp Image 2023-11-24 at 132738_e42fbdc5

Afrika Maunu

Afrika maunu, Brezilya tarafından mobilya yapımı, döşeme ve tekne yapımı gibi çeşitli amaçlarla ithal edilen değerli bir sert ağaçtır.

Afrika maunu, gerçek maunla aynı aile olan Meliaceae familyasına ait olan Khaya Senegalensis cinsinin çeşitli türlerinin ortak adıdır. Yaklaşık 30 yaşında ve 3m çevresine sahip olduğundan ortalama 6.500 m3 hacme sahiptir. Tropikal Afrika ve Madagaskar'a özgüdür ve kırmızımsı kahverengi bir renge ve düz veya birbirine kenetlenmiş bir damara sahiptir.

Maun keserken, bir kütüğü keserken en yaygın yöntem düz dilimlemedir; bu kesme yöntemi, yaprağın ortasında katedral deseni ve yanlarında düz bir desen oluşturur.

Brezilya, özellikle mobilya endüstrisi için Afrika maununun dünyadaki ana ithalatçılarından biridir. Raporlara göre Brezilya, 2019 yılında 64 milyon dolar değerinde 113 bin metreküp Afrika maunu ithal etti. Brezilya için Afrika maununun ana kaynakları Gana, Kamerun, Fildişi Sahili ve Kongo'dur.

Afrika Maunu, Gana'dan Türkiye'ye en çok ithal edilen ağaç türü ve ahşap ürünüdür. Aslında ticaretin 2025 yılına kadar neredeyse 1 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor.